Compo NovaTec® 45

45-0-0

 

COMPO NovaTec® 45, zengin azot içerikli bir üst gübre formülasyonu olup, bitkilerin azot ihtiyacının yüksek seviyede olduğu vejetasyonun her döneminde uygulanması tavsiye edilir. Bileşiminde % 45 oranında Üre (NH2-N) azotu içeren ve Üre (NH2-N) azotunun tamamı DMPP ile inhibe edilerek üretilmiş özel bir bitki besleme ürünüdür. DMPP sayesinde, Üre (NH2-N) azotunun hidrolizi sonucu oluşan Amonyum (NH4+ - N) azotunun, Nitrat (NO3-N) azotuna dönüşümü 6 - 10 hafta süresince engellenerek, azotun gerek gaz halinde atmosfere kaçışı ve gerekse de nitrat formunda topraktan yıkanması önlenir. Bu sayede, verilen azot, yavaş ve düzenli bir şekilde, uzun süre bitkilerin alabileceği formda kalır ve kayıplara uğramadan bitkiler tarafından dengeli bir şekilde alınır. Her türlü toprak şartlarında kullanıma uygun, yüksek kaliteli bir bitki besleme ürünüdür. 

Ürün içeriği:

Garanti edilen içerik w/w          
Toplam Azot (N) % 45
Üre Azotu (NH2-N) DMPP İnhibitörlü % 45
Amonyum İnhibitörü (DMPP) % 0,8

 

COMPO NovaTec® 45 Ürün Özellikleri ve Avantajları

* En yeni nitrifikasyon inhibitörü DMPP kullanımıyla; Amonyum (NH4-N) azotunun, Nitrat (NO3-N) azotuna dönüşümü 6 - 10 haftaya kadar geciktirilerek, azotun gerek gaz halinde atmosfere kaçışı, gerekse de Nitrat (NO3-) formunda topraktan yıkanması önlenir ve bu sayede azot kayıpları en aza indirilerek daha etkili bir azot beslemesi sağlanır.

* Amonyum (NH4+ ) beslemesiyle, bitki bünyesinde daha az enerji harcanır.

* Uygulama sayısını ve miktarını azaltarak, gübreleme maliyetlerini düşürür.

* inhibitörlü Amonyum (NH4+) beslemesiyle, fitohormonların ve poliaminlerin sentezi teşvik edilerek, çiçeklenme ve verim artışı elde edilir.

* Amonyum (NH4+) beslemesiyle, kök bölgesindeki pH değerini ideal seviyelere düşürür ve bu ideal seviye DMPP inhibitörü sayesinde uzunca bir süre korunur. Böylece, toprakta bağlı halde bulunan fosforun ve mikro elementlerin bitkiler tarafından alımı artar.

* geciktirerek, bitki bünyesindeki Nitrat (NO3-) miktarını azaltır. Bu sayede, meyvelerin, sebzelerin ve hububatların besin kalitesi artar, depolama ömürleri uzar.

* Homojen (2 - 4 mm) ve tozsuz granül yapısı sayesinde uygulaması kolaydır.

* Tüm bitkilerde verim ve kaliteyi arttırır.

* Yer altı su kaynaklarında ve özellikle yaprağı yenen yeşilliklerde nitrat (NO3-) birikimine neden olmamasından dolayı çevre dostu bir üründür.

Kullanıldığı bazı bitkiler

Biber, Elma, Kiraz, Muz, Armut, Bağ (üzüm), Patlıcan, Şeftali, Kayısı, Zeytin, Turunçgiller (Narenciye), Domates, Çilek, Fındık, Ayva, Kivi

Teknik belgeler

Belge Dil Anahtar sözcükler
COMPO NovaTec® 32-40-45 brosur Türkçe COMPO NovaTec® 32

Ambalaj

  • 40KG